"Brigs"

Ch. Zinfndel Brigham "Brigs"
Registered Name: 
Ch. Zinfndel Brigham "Brigs"
Gender: 
Male
D.O.B.: 
Monday, February 11, 2008
Active / Retired: 
Active
AKC Registration #: 
SR48641006

Breeder Information:

Breeder: 
Gerardo & Joan Saldana Bluffton, OH
Owner: 
On Lease to Brenda LaRoche
Titles: 

American Champion

Sire: 
Ch Tullamore's Toblerone
Dam: 
Ch. Tabatha's Confection
Pedigree: 

Breeding Clearences

Elbows, OFA: 
Hips, OFA: 
Eyes, CERF: 
Cardiac - Echo: 
About: 

2008 Huron River LRC Specialty & Supported Entry:

2nd 6-9 Month (Day 1) - Jeff Gilmore (Borowick Labradors)
1st 6-9 Month Sweeps (Day 2) - Ms. Leslie Personette
Reserve Winner's Dog (Day 2) - Anna Geschwindt Hartwig (Eatons Labradors)
1st 6-9 Month (Day 3) - Patricia Block (Sumo Labradors)

2008 Central Ohio LRC Specialty & Supported Entry:
Best of Opposite Sex in Sweeps (Day 1) - Karen Helmers (Paradocs Labradors)
1st 6-9 Month (Day 1) - Cheryl Curtis (Erinhall Labradors)
1st 6-9 Month Sweeps (Day 2) - Keri Schooler (Copperstill Labradors)
1st 6-9 Month (Day 3) - Beth Sweigart (Yarrow Labradors)

2008 Spirit of St. Louis LRC Specialty:
1st 6-9 Month Sweeps (Day 1) - Kathy Devito (Trinity Labradors)
1st 6-9 Month (Day 1) - Patricia Block (Sumo Labradors)

2009 Piedmont LRC Specialty:
1st 9-12 Month AOC Sweeps (Day 1) - Vonnie Russell (Hyspire Labradors)
2nd 6-9 Month AOC (Day 1) - Virginia Lyne
1st 9-12 Month AOC Sweeps (Day 2) - Lori Bentine (Tremont Labradors)
1st 9-12 Month AOC (Day 2) - Judy Heim (Hyspire Labradors)

2009 Greater Atlanta LRC Specialty:
Best of Opposite Sex in Sweeps (Day 1) - Brent Hadley (Hadleigh Labradors)
Winner's Dog / BOW / BOS (Day 1) - Barbara Gilchrist (Blackthorn Labradors)
Best of Opposite Sex in Sweeps (Day 2) - Faith Hyndman (Buckstone Labradors)
1st 12-18 Month Yellow (Day 2) - Penny Carpanini (Carpenny Labradors)

2009 Potomac LRC Specialty:
4th 12-15 Month Yellow Sweeps - Becky Jack (Nipntuck Labradors)
2nd 12-18 Month Yellow - David Richard Craig
2009 Miami Valley LRC Specialty:
1st 12-15 Month Sweeps (Day 1)- Shannon Carlton (Sheabourne Labradors)
BOS in Sweeps (Day 2) - Dawn Nacey (Empress Labradors)
Winner's Dog / Best of Winners - Joyce Love (Rickway Labradors)